Možnosti vesnice
Portréty architektonické proměny českého venkova
Michaela HečkováMatěj Chabera
Možnosti vesnice jsou alternativním průvodce pro architekty a fanoušky architektury. Kniha mapuje 12 dramatických portrétů architektonické, společenské a kulturní proměny českých vesnic za posledních 20 let. Sleduje příklad dobré praxe napříč Českou republikou, od Šumavy přes Krkonoše, zapadlé Frýdlantsko, opuštěné Rychlebské hory či malebné okolí Litomyšle až po moravskoslezské Beskydy a znojemskou vinařskou oblast. Kráčí po stavebních stopách studia Mjölk architekti, Atelier M1 architekti, Kamil Mrva Architects ADR, OK PLAN ARCHITECTS, Objektor, SBORWITZ Architekti nebo Chybík+Krištof. Zkoumá tvorbu krajinářských architektů Jakuba Chvojky a Dana Šamánka. Uvedené vesnice se pyšní novými školami, opravenými kostely, obecními úřady, kulturními domy, rozhlednami, nečekaně estetickými hasičárnami nebo jediným otevřeným kaolinovým dolem v České republice. Kvalitní architektura je ale pouze špičkou ledovce. Kniha odkrývá často skrytou vrstvu nenápadných příběhů, vnitřních motivací a kreativních tvůrčích kompromisů, které stojí za jejím vznikem.
Možnosti vesnice přináší inspiraci architektům, milovníkům současné architektury a nečekaných souvislostí, starostům, obyvatelům vesnic i měst, cestovatelům po české krajině. Příklady dobré praxe mění skrze formát autorských rozhovorů a fotografií na příběhy dobré praxe.
Literární dokumentaristka Michaela Hečková zakončuje publikací svou volnou městskou trilogii – O městech a lidech, 20 000, Možnosti vesnice.
Kniha je v prodeji na www.mezimesto.com a ve vybraných knihkupectvích.
Koncept, text: Michaela Hečková
Grafický design, ilustrace, fotografie: Matěj Chabera
Redakce, korektura: Hana Lesáková
Úvod: Věslav Michalik, starosta obce Dolní Břežany
Počet stran: 224
1. vydání, 2021
ISBN 978-80-11-02580-9
stran
kapitol
českých, moravských a slezských vesnic
autorských fotografií
starostů a místostarostů
architektonických studií
národní parky
krajů napříč celou ČR
O autorech
Michaela Hečková (1986) se věnuje literárnímu dokumentu v oblasti architekturya života ve městě či na vesnici. Studovala bohemistiku a kulturální studia na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a nová média na Filozofické fakultě Masarykovy univerzitě v Brně. Podílela se na projektech kulturní regenerace pražských sídlišť Jižní Město a Černý Most. Spolupracovala s Ondřejem Kobzou na uměleckých intervencích ve veřejném prostoru mnoha českých i evropských měst. Je spoluautorkou a editorkou kulturní strategie MČ Praha 10, MČ Praha 14 a města Broumov. V současné době působí jako tajemnice redakční rady Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Spolupracuje s agenturou PIARISTI a věnuje se PR v architektuře. V roce 2017 vydala debut O městech a lidech, zachycující 33 příběhů lokálních kulturních aktérů, kteří oživují veřejný prostor českých měst. V roce 2019 na něj navázala publikací 20 000, jež mapuje 20 portrétů současné architektury na malých českých městech do 20 000 obyvatel. Možnosti vesnice jsou zakončením této volné městské trilogie.
Matěj Chabera (1982) je designér propojující obory grafického a produktového designu. Jeho tvorba staví na obsáhlé a neustále se vyvíjející osobní metodologii, která pro něj svým významem převyšuje vizualitu či styl. Chabera navrhuje vizuální identity, knihy, experimentální objekty, průmyslové produkty a nábytek. Studoval filosofii, psychologii a dějiny umění na Univerzitě Karlově, grafický design a design v architektuře na Gerrit Rietveld Academie v Amsterdamu a jako první Čech absolvoval obor Design Products na Royal College of Art v Londýně. Své pražské studio a značku založil v roce 2009, navrhuje pro spektrum mezinárodních klientů (např. Herman Miller, Model Obaly, LUGI, KAVALIERGLASS). Je vítězem cen Czech Grand Design – grafický designér roku (spolu s Jakubem Korousem a Tomášem Brousilem) a držitelem německého ocenění Red Dot za redesign značky Primeros (spolu s Jakubem Korousem). Společně s Michaelou Hečkovou je podepsán pod knihou 20 000.